︎Kıvanç Tatar | ->Bio ->Press ->CV ->Blog ->Pubs ->Contact 
   Projects ->Archive ->Current

The Silhouettes of Istanbul No.3:
 The Brush of Artificial Intelligence


Kıvanç Tatar
premiered at Istanbul The Lights festival 
on 52 public, big-scale screens scattered around Istanbul, Turkey
Dec. 7th, 2020 -- Jan. 3rd 2021I painted cityscapes of Istanbul using two Deep Learning (AI) architectures, while also generating music for these videos using another AI system. Here in this video, a deep learning system positions each brush stroke on the canvas. Although I don't decide on each brush stroke, my design process in this artistic production is different because computationally expensive machine learning and artificial intelligence systems are involved. An iteration takes much longer, and generating one example sometimes takes days. Hence, my process includes generating artworks in batches, which requires an intuition of selecting content that could work with certain AI models, anticipation of AI system outputs, and curation and selection of final artworks out of batches of many, many options.

This artwork was showcased on 52 public locations scattered around Istanbul, as a part of Istanbul The Lights festival, curated by Esra Özkan and Ayça Okay, and produced by Contemporary Istanbul Foundation, and the City of Istanbul.

More artworks from this serie ︎︎︎︎
==========================================
Türkçe:

Istanbul Silüetleri Seri 3:
Yapay Zekanın Fırçası

Kıvanç Tatar


Istanbul The Lights festivali
7 Aralık 2020 -- 3 Ocak 2021

Istanbul Silüetleri sanat işlerimin 3. serisinde iki derin öğrenme (yapay zeka) algoritmasıyla görselleri üretirken başka bir yapay zeka sistemi kullanarak da bu görsellere müzik ekledim. Bu 3. seride bir derin öğrenme algoritması, fırça darbelerinin tuval üzerindeki konumuna karar veriyor. Ben tek tek fırça darbelerini tuvale koymasam da, bu işteki sanat yapım sürecim, çalışması saatler hatta günler süren makina öğrenmesi ve yapay zeka sistemleri içerdiği için,  sanat işinin tasarım ve üretimi farklılaşıyor. Sanat işinin üretim süreçleri uzuyor, bazen bir örneği üretmek günler alabiliyor. Bu nedenle, örnek işleri partiler halinde üretiyorum, ve üretim sürecinde hangi derin öğrenme algoritmasının hangi görsel kompozisyon ile çalışabileceğinin bilgisi, yapay zeka sisteminin nasıl çıktılar verebileceğinin sezgisi, ve çıktıların arasından sanat işinin seçimi önem kazanıyor.

Istanbul The Lights festivali kapsamında bu sanat işim şehrin 52 kamuya açık noktasında sergilendi.

Küratörler: Esra Özkan ve Ayça Okay

Bu serinin diğer eserleri ︎︎︎︎
Copyright
Kıvanç Tatar ©2018-2021


Music

︎ Bandcamp ->Tatar
︎ Bandcamp ->Çekiç

Research    

upcoming...